به هر عضو مصنوعی بدن که ساخته می شود پروتز گفته می شود پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی است که جایگزین دندان های از دست رفته می شود. زمانی که به هر علتی همچون پوسیدگی وسیع، ضربه و تصادف، سرطان و .... دندان از دست برود جهت جایگزین شدن دندانهای از دست رفته از سه نوع پروتز استفاده می شود. پروتز های متحرک و پروتز های ثابت و ایمپلنت دندان

روکش دندان

روکش دندان بر روی دندان های به شدت تخریب شده قرار داده می شود تا از شکستگی و ترک خوردن دندان ها حفاظت نماید و باعث برگرداندن عملکرد و زیبایی دندان ها می شود. استحکام دندان ها با استفاده از روکش دندان، بسیار بالاتر می رود. روکش ها از جنس طلا، فلز ، ترکیب فلز و سرامیک و یا تمام سرامیک می باشد.

بریج دندان

از دیگر انواع پروتز ثابت دندان بریج ها می باشد که برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند کاربرد دارد. زمانی که فردی دندان خود را می کشد و یا بر اثر حادثه ای دندان خود را از دست می دهد، فضای خالی ای بین دندان ها ایجاد می شود. در این شرایط می توان از بریج استفاده کرد به این صورت که دندان های کناری دندان از دست رفته توسط دندانپزشک تراشیده می شوند و پروتز ساخته شده روی دندان های کناری و فضای خالی قرار می گیرد. به همین دلیل می گوییم بریج دندان که پلی بین دو دندان ایجاد می نماید.

مدت دوام پروتز دندان

برای طولانی شدن مدت دوام پروتز دندان ، رعایت بهداشت الزامی است.

پست ریختگی

در شرایطی که بافت تاج دندان به علت پوسیدگی شدید یا دلایل دیگربه شدت از بین رفته باشد، به منظورحفظ دندان پس از درمان ریشه، تاج دندان بازسازی میشود که به اصطلاح پست و کور گفته می شود.

داخل کانال دندان آماده سازی صورت می گیرد و از آن قالب گیری به عمل می آید سپس قالب به لابراتوار فرستاده می شود. لابراتوار با آلیاژهای مخصوص فلزی، پست را می سازد. طی جلسه دوم مراجعه بیمار یک پست فلزی ریختگی که توسط لابراتوردندانسازی ساخته شده، داخل ریشه دندان به وسیله سمان چسبانده می شود. سپس از دندان قالب گیری شده و برای آن روکش ساخته می شود.