گاهی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود

انواع پروتز متحرک

پروتز متحرک پارسیل

از این پروتز در افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند استفاده میشود و هر تعداد از دندان های از دست رفته بیمار را جایگزین میکند. به عنوان دست دندان تکه ای هم بین مردم شناخته می شود. جنس پروتزهای پارسیل ترکیبی از آکریل (بخش صورتی دست دندان همان بخش لثه پروتز) و آلیاژ فلزی که بخش عمده آن کرم و کبالت است، می باشد. این پروتز های دندانی به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند.

پروتز متحرک کامل

پروتز کامل دندان یا دست دندان برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست داده اند. هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با نام لثه پروتز موسوم است و باید به اندازه کافی مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

اوردنچر

اوردنچرنوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که نسبت به پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است . اوردنچر درواقع دست دندان کاملی است که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند و گیر و ثبات دست دندان را نسبت به پروتز کامال افزایش می دهد.