ترمیم دندان

در ترمیم دندان قسمت پوسیده دندان توسط یک دریل مخصوص حذف شده و با موادی مثل آمالگام و کامپوزیت یا چینی(پرسلن) جایگزین می شود. بهتر است هر 6 ماه و یا سالی یکبار با مراجعه به دندانپزشک دندان ها چک شود تا به پوسیدگی دندان های خود پی ببرید و در اولین فرصت اقدام به ترمیم آن ها کنید . در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه پیدا کند و چه بسا منجر به از دست دادن دندان شود.

آمالگام

این ماده ترکیبی از جیوه، نقره، مس، روی و قلع می‌باشد.

مزایای استفاده از آمالگام:

دوام: دندانی که با آمالگام پر شود معمولا بین ١۰ – ١۵ سال دوام دارد.

هزینه: دندان پر شده با آمالگام از کامپوزیت ارزانتر است.

معایب استفاده از آمالگام

عدم زیبایی : به دلیل نا هماهنگی رنگ آن با رنگ طبیعی دندانها

تراش حجم بیشتری از دندان: رای اینکه دندانی با آمالگام پر شود باید فضای کافی ایجاد شود و این باعث می‌شود که قسمتهایی از دندان سالم نیز برداشته شود.

تغییر رنگ دندان: دندانی که با آمالگام پر شود می‌تواند رنگ دندان را خاکستری کند.

کامپوزیت

موادی از جنس پلاستیک و شیشه است.

مزایای پر کردن با کامپوزیت

زیبایی: رنگ کامپوزیت مشابه رنگ دندانها می‌باشد.

کمتر خراب کردن قسمت سالم دندان: در مقایسه به آمالگام بخش کمتری از ساختار سالم دندان تراشیده میشود بنابراین کم تهاجمی تر است

معایب پر کردن با کامپوزیت:

کم دوام بودن: کامپوزیت نسبت به آمالگام زودتر دچار فرسایش شده و از بین می‌رود مخصوصا وقتی حجم وسیعی از دندان با کامپوزیت پر شود که درمعرض فشارهای ناشی از جویدن قرار دارد.

قیمت: پر کردن کامپوزیت هزینه‌ای بیشتری از آمالگام دارد

صرف وقت: پرکردن دندان با کامپوزیت زمان بر تر از کار با آمالگام می باشد. زیرا کامپوزیت باید لایه لایه گذاشته شود و مراحل کار پیچیده تری نسبت به آمالگام دارد.

چینی = سرامیکی = پرسیلن

موادی از جنس فراورده‌های سرامیکی شیشه‌ای است

در ترمیم دندان گاهی از مواد سرامیکی استفاده می شود که این ترمیم ها به نام های اینله و انله شناخته می شوند که هم زیبایی و هم دوام بالایی دارد. اما زمان بر و هزینه بر است زیرا نیاز به آماده سازی بیشتر و قالب گیری و مراحل لابراتواری دارد.

اینکه از چه ماده ای استفاده شود به ساختار دندان که چه اندازه تخریب شده و موقعیت فکی و اکلوژون و در کل شرایط کار بستگی دارد.